SANAA THEATRE AWARDS 2014 WINNERS

Best Actor 

·        Harry Ebale – as Kaggia in Kaggia, Phoenix Players – WINNER!

·        Lenana Kariba- Don Ngatia in Butterflies Are free – Phoenix Players

·        Nick Ndenda – Revenge, Festival of Ceative Arts

Best Actress

·        Natalie Variac – Elements, Alliance Francaise – WINNER!

·        Sitawa Namwalie, Silence is a Woman

·        Fridah Muhindi- in Butterflies Are Free – Phoenix Players

Best Actress in a Supporting Role

·        Lydiah Gitachu in Kaggia, Phoenix Players

·        Marrianne Nungo in Roots of shame, Seed of  Pain – Kibanda Pictures /Phoenix Players – WINNER!

·        Melissa Kiplagat– Consequenses, Festival of Creative Arts

Best Actor in a Supporting Role

·        Bruce Makau – various roles in Kaggia by John Sibi Okumu – WINNER!

·        Xavior Nato – Revenge, Festival of Creative Arts

·        Bilal Wanjau –King Herod in Joy To The World, Phoenix Players

Best Director

·        John Sibi Okumu, Elements – WINNER!

·        Nick Njanche, Kaggia, Phoenix Players

·        Mbeki Mwalimu, Revenge, Festival of Creative Arts

Best Playwright

·        John Sibi Okumu – Kaggia, phoenix Players – WINNER!

·        Rodgers Otieno - My Moving Home, Intercateam

·        Brian Munene  -Roots of shame, Seed of  Pain - Phoenix Players

Best Set Light and Sound Design

·        Elements by John Sibi Okumu

·        Revenge, by Festival of Creative Arts

·        Butterflies Are Free, Phoenix Players – WINNER!

 Best Costumes

·        Joy to the World by Steve Muturi, Phoenix Players – WINNER!

·        Kaggia, by John Sibi Okumu / Nick Njache, Phoenix Players

·        Revenge, Festival of Creative Arts

Best Production

·        Revenge, Festival of Creative Arts – WINNER!

·        Kaggia, Phoenix Players

·        Butterflies are free, Phoenix Players

 Best Comedy

·        Kenya Made in China, by Sammy Mwangi Heartstrings Entertainment – WINNER!

·        Joy To The World by Steve Muturi

·        Forbidden, by Festival of Creative Arts

 Best Tragedy

·        Kaggia by John Sibi Okumu, Phoenix Players

·        Accidental Death of a Terrorist, Phoenix Players directed by Harry Ebale

·        Revenge, Festival of Creative Arts Produced by Eliud Abuto – WINNER!

Best Musical Theatre

·        Joy To The World, by Steve Muturi, Phoenix Players

·        In The Footsteps of Alkebulan’s Great, Strathmore Drama Society

·        Uswahilini a musical play by Juma tutu & the Swahili Jazz band featuring beat-box and hip-hop singer Nafsi Huru – WINNER!

Best Dance Theatre

·        Mupango, Dagoretti High School choreographed by by Hudson Wafula, Carlos Otondi and Terry Kibete.

·        Undying Love, Moi University – WINNER!

·        Madimoni, Technical University of Kenya

 Best Play in English

·        Kaggia by John Sibi Okumu, Phoenix Players – WINNER!

·        Joy to The World by Steve Muturi, Phoenix Players

·        Kenya Made in China by Sammy Mwangi, Hearstrings Ensemble

 Best Play in Kiswahili

·        Wahida a play by Evans Kasena by Kwacha Africa, Mombasa

·        Ndoa Doa  by Patrick Ogutu; Little Theatre Club Mombasa

·        Jaramandia, Technical University of Mombasa – WINNER!

Best Play In Foreign Language

·        Elements by John Sibi Okumu, Alliance Francaise

·        Le Cauchemas by Kayatiwa secondary school-French - KNSCDF – WINNER!

Best Play In Local Language

·        Vundamentalz Nyale, Culture Spills Productions production in Dholuo @ KNT – WINNER!

·        Thingira Na Kamaru, Fanaka Arts Theatre production Gikuyu music and stand-up comedy @ Alliance Francaise, Nairobi

·        Luo Stand Up Comedy Show, Heartstrings Entertainment at KICC

Best Production On Governance And Human Rights

·        Kaggia by John Sibi Okumu, Phoenix Players

·        The Jury, Phoenix Players – WINNER!

·        Accidental Death Of A Terrorist, Phoenix Players

Best Production On Hiv And Aids

·        Wahida a play by Evans Kasena by Kwacha Africa, Mombasa – WINNER!

·        Vundamentalz Nyale, Culture Spills Productions

·        Maisha ya Nuru, Radio Theatre programme, Western FM

 Best Production On Reproductive Health

·        Roots of shame, Seed of  Pain by Brian Munene and dirceted by Millicent Ogutu, Kibanda Pictures

·        Roots of Dishonour - Riara Springs Directed by Justine

·        My Husband is a Woman by Job Masika and Paul Wafula, Kiqwetu Productions – WINNER!

Best Production On Child Rights And Protection

·        Roots of Dishonour - Riara Springs Directed by Justine Ong’wen

·        Juxtaposition, Kakamega High School, directed by Oliver Minishi

·        The Innocent, Mahiakalo Primary School – WINNER!

Best Production On Women Rights And Gender Based Violence

·        Elements by John Sibi Okumu, Alliance Francaise

·        Silence is A Woman, by Sitawa Namwalie

·        Forgive My Mouth by Esther Awino Odhiambo, Misango arts Ensemble – WINNER!

Best Spoken Word and Poetry

·        Silence is A Woman, by Sitawa Namwalie – WINNER!

·        Forgive My Mouth by Esther Awino Odhiambo, Misango arts Ensemble

·        Monthly Spoken Word Session at Kenya National Theatre

 

Best Production Of TV Comedy Recorded Before A Live Audience

·        Churchill Show, NTV

·        Churchill Raw, NTV – WINNER!

Best Comedian On TV – Male

·        Owagonyiro - Churchill Show

·        Mchungaji & Mtumishi – Churchill Raw – WINNER!

·        MC Jesse – Churchill Raw

 Best Comedian On TV – Female

·        Zainabu Zeddy – Churchill Show – WINNER!

·        Teacher Wanjiku – Churchill Show

·        Shiks Kapyenga – Churchill Raw

Best Radio Theatre

·        Wuon Ombugu, Ramogi FM – WINNER!

·        Maisha ya Nuru, Radio Theatre programme, Western FM

 

Best Innovative Short Film on Health, Youth and Behaviour Change

·        Walk with Me, written by John Waiganjo Wanja Jane, Bina Maseno, Bryan Oteng, Elly Omondi, Jeffrey Kipkemboi Musa and Joseph Omwamba - produced by Wafa Tajdin & her Seven Thirty Films team

·        Sibini, Produced by Lightbox and Global Dialogues  – WINNER!

·        Sexual Violence, By Albert Wandago, Alwan Communications

Best Producer

·        Eliud Abuto, Festival of Creative Arts – WINNER!

·        Sammy Mwangi, Heartstrings Entertainment

·        David Opondoe, Phoenix Players Theatre

Best Theatre, Art and Culture Writer

·        Kingwa Kamenchu – Nation Newspapers

·        Tony Mochama – The Standard, Pulse – WINNER!

·        Margaretta wa Gacheru – Business Daily

Best TV Art Culture News Magazine

·        E-Curve – KTN

·        Grapevine - KBC – WINNER!

Best Art and Culture Magazine / Newspaper

·        Pulse – The Standard – WINNER!

·        Buzz- Sunday Nation

·        The Star

 Best All-time Supporting Institution

·        Alliance Francaise

·        Standard Group

·        Kenya Breweries Ltd – WINNER!

Best Supporting Individual

·        Harsita Waters, Art and Culture Officer, Alliance Francaise – WINNER!

·        Patrick Khaemba, Kenya Schools and Colleges Drama Festival

·        Joe Muganda, MD Kenya Breweries

Best Theatre Space

·        Phoenix Players Theatre

·        Alliance Française, Nairobi – WINNER!

·        Little Theatre Club Mombasa

 Most Improved Theatre Space

·        American Corner, Kisumu Area Library – WINNER!

·        Ukumbi Mdogo, Kenya Cultural Centre

·        Kagumo Teachers College Main Hall

Lifetime Achievement Award

·        Raymond Ofula  – WINNER!

·        David Mulwa – WINNER!

·        Barnabas Kasigwa – WINNER!

·        Derrick Amunga aka Master Sugu – WINNER!

Best Production Primary School

·        Shadowy Shadow, Nakuru Lions Primary School play

·        The Innocent, Mahiakalo Primary School – WINNER!

·        A Paradise for, Makini School

Best Production Secondary School

·        Juxtaposition, Kakamega High School, directed by Oliver Minishi – WINNER!

·        Mupango, Dagoretti High School choreographed by by Hudson Wafula, Carlos Otondi and Terry Kibete.

·        Darling Dolly, Moi Girls’ Nairobi

Best Production College and University

·        Jaramandia by Technical University, Mombasa  – WINNER!

·        Getting Married by Strathmore Drama Society Kenyatta University,

·        Undying Love by Moi University

Best Narrative Theatre

·        My Husband is a Woman by Paul Wafula

·        The Narrative by George Chunga, Storymakers Society Kisumu  – WINNER!

·        Arise to The Ocassion, Oriwo Boys